Samen bouwen aan een weerbare zorgketen tijdens de themabijeenkomst ‘weerbare zorg’

24 oktober 2025

Wat kun je als zorgorganisatie doen om je voor te bereiden op een oorlogssituatie? Kunnen we binnen de acute zorg grote aantallen militaire slachtoffers opvangen? En wat als tijdens zo’n situatie de stroom uitvalt en we geen medische hulpmiddelen meer hebben? Deze vragen kwamen aan bod tijdens de themabijeenkomst ‘weerbare zorg’ op maandag 6 oktober. De bijeenkomst maakt deel uit van de opgave om de zorg weerbaarder te maken tegen crises en oorlogssituaties.

 

Voorbereiding vanuit VWS

Kirsten Veldhuijzen en Lotte de Boer zijn vanuit het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) betrokken bij het thema weerbare zorg. Dit ministerie inventariseert welke onderwerpen op landelijk niveau opgepakt kunnen worden, zodat collega’s in de zorg tijdens een crisis hun werk kunnen blijven uitvoeren. Vanuit VWS de oproep: met welke concrete vraagstukken kan het ministerie de zorg verder helpen binnen de weerbaarheidsopgave?

 

Voorbereiding militaire zorgketen

Ook de militaire zorgketen treft voorbereidingen. Vincent Stirler (traumachirurg – Radboudumc) en Stefan Steens (projectleider IDR – Radboudumc) zijn daar in onze regio bij betrokken, omdat zij in hun werk betrokken zijn bij het Radboudumc als ‘IDR-ziekenhuis’. Een ziekenhuis dat samenwerkt met Defensie. Hun boodschap is helder: het type patiënten en de omstandigheden waarin zorg verleend wordt aan het front in Oekraïne aan grote aantallen slachtoffers die mogelijk ook in Nederland opgevangen moeten worden vragen om gedegen voorbereiding (ook in de civiele keten in Nederland). En de tijd om je voor te bereiden op de meest ingrijpende scenario’s is nú. De belangrijkste les: zorg dat je structuren, materialen en processen voor crisiszorg op orde zijn en bereid je ook regionaal voor op scenario’s met veel slachtoffers. Kortom: basis op orde.

 

Voorbereiding veiligheidsregio

Binnen de Veiligheidsregio en GGD in Gelderland-Midden zet Henk Bril (directeur Publieke Gezondheid – Veiligheids- en Gezondheidsregio Gelderland-Midden) zich in voor de aanpak van de weerbaarheidsopgave. Volgens de principes urgentie, verkennen en verbinden kijkt de veiligheidsregio hoe zij zich zo goed mogelijk voorbereidt op langdurige en intensieve crises. Zo is gekeken naar wat de veiligheidsregio nu al kan oppakken, vaak in samenwerking met gemeenten, en waar de verbinding met ketenpartners wordt versterkt. Belangrijkste les: oefenen, oefenen, oefenen en gebruikmaken van de kennis die er landelijk of regionaal al is.
De presentaties van de themabijeenkomst vind je binnenkort op onze website.

 

Wij bedanken de sprekers, Raymond Reesink en Bertine Lahuis en alle deelnemers voor hun bijdrage aan deze bijeenkomst!